Тумба (Стајковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 42°01′23″N 21°31′35″E / 42.02306° СГШ; 21.52639° ИГД / 42.02306; 21.52639Координати: 42°01′23″N 21°31′35″E / 42.02306° СГШ; 21.52639° ИГД / 42.02306; 21.52639
Основни податоци
Место Маџари
Општина Гази Баба
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Тумба или Крушаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Стајковци, Општина Гази Баба. Претставува населба од неолитот и римско време.

Помеѓу селата Стајковци и Сингелиќ, во Поповско Маало се наоѓаат нивите на С. Младеновски каде што има развлечена и слабо забележлива тумба која зафаќа простор од околу 2 хектари. По површината се среќаваат многубројни археолошки наоди како: фрагменти од керамички садови, кремени и камени орудија, куќен лепеж, а поретко се среќаваат и фрагменти од римска керамика.[1]

Површинските наоди се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386. ISBN 9989-649-28-6.