Прејди на содржината

Смиљковце (археолошко наоѓалиште)

Координати: 42°02′15″N 21°29′40″E / 42.03750° СГШ; 21.49444° ИГД / 42.03750; 21.49444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Смиљковце

Карта

Местоположба 42°02′15″N 21°29′40″E / 42.03750° СГШ; 21.49444° ИГД / 42.03750; 21.49444
Основни податоци
Место Смилковци
Општина Гази Баба
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Смиљковце (или Смилковци) — археолошко наоѓалиште кај скопското село Смилковци, Општина Гази Баба. Претставува населба од римско време.

При орањето на своите ниви Б. Трајковски открил темели од објекти градени од камен со варов малтер. По површината се среќаваат градежен материјал и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.