Прејди на содржината

Ф-ка „Газела“ (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°59′33″N 21°28′53″E / 41.99250° СГШ; 21.48139° ИГД / 41.99250; 21.48139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ф-ка „Газела“

Карта

Местоположба 41°59′33″N 21°28′53″E / 41.99250° СГШ; 21.48139° ИГД / 41.99250; 21.48139
Основни податоци
Место Маџари
Општина Гази Баба
Тип

 патоказ


Период римско време
Портал „Археологија“

Ф-ка „Газела“археолошко наоѓалиште кај скопската населба Маџари, Општина Гази Баба. Претставува патоказ од римско време.

Во 1986 г. при копање на темели за изградба на административната зграда во комплексот на фабриката за чевли „Газела“ е пронајден римски патоказ. Изработен е од варовник, а има латински натпис и височина од 180 см. Се чува во Музејот на Град Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386. ISBN 9989-649-28-6.