Прејди на содржината

Градиште (Виниче)

Координати: 42°03′12″N 21°31′47″E / 42.05333° СГШ; 21.52972° ИГД / 42.05333; 21.52972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 42°03′12″N 21°31′47″E / 42.05333° СГШ; 21.52972° ИГД / 42.05333; 21.52972
Основни податоци
Место Виниче
Општина Гази Баба
Тип

 кастел


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во скопското село Виниче, Општина Гази Баба. Претставува кастел од доцноантичко време.

На североисточниот крај на селото, високо во планинскиот масив, на еден рид со зарамнет врв и со површина од 70 × 40 м се гледаат остатоци од одбранбен ѕид граден од кршен камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.