Чифлик (Раштак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чифлик
археолошко наоѓалиште
Чифлик is located in Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Местоположба 42°05′08″N 21°29′18″E / 42.08556° СГШ; 21.48833° ИГД / 42.08556; 21.48833Координати: 42°05′08″N 21°29′18″E / 42.08556° СГШ; 21.48833° ИГД / 42.08556; 21.48833
Основни податоци
Место Раштак
Општина Гази Баба
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чифликнаселба од доцноантичкото време. На околу 300 метри јужно од селото Раштак, во нивите на С. Георгиевски, кои зафаќаат простор од 3 хектара, се среќава изобилство од градежен материјал (камен, тули, покривни ќерамиди), но и многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и други наоди од кои голем дел има собрано сопственикот на нивата. За одбележување се неколкуте римски царски монети.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069