Тумба (Брњарци)

Координати: 42°01′34″N 21°32′38″E / 42.02611° СГШ; 21.54389° ИГД / 42.02611; 21.54389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 42°01′34″N 21°32′38″E / 42.02611° СГШ; 21.54389° ИГД / 42.02611; 21.54389
Основни податоци
Место Брњарци
Општина Гази Баба
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Брњарци, Општина Гази Баба. Претставува населба од неолитот.

На 1 км јужно од селото, на површина од 0,50 хектари се среќаваат фрагменти од керамички садови, кремени и камени орудија, како и поголеми фрагменти од куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ирма — населба од римско време
  • Латина — некропола од римско време
  • Кале — населба од раната антика, доцната антика и средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 366. ISBN 9989-649-28-6.