Латина (Брњарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латина is located in Македонија
Латина
Местоположба на Латина во Македонија
Местоположба 42°00′35″N 21°32′50″E / 42.00972° СГШ; 21.54722° ИГД / 42.00972; 21.54722Координати: 42°00′35″N 21°32′50″E / 42.00972° СГШ; 21.54722° ИГД / 42.00972; 21.54722
Основни податоци
Место Брњарци
Општина Гази Баба
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Латинаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Брњарци, Општина Гази Баба. Претставува некропола од римско време.

На 2 км јужно од селото, на десната страна од патот што води за селото, на простор од 50 × 50 м се гледаат остатоци од римски надгробни стели. Од ова наоѓалиште потекнуваат и повеќе монети што се чуваат кај мештаните.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ирма — населба од римско време
  • Кале — населба од раната антика, доцната антика и средниот век
  • Тумба — населба од неолитско време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 366. ISBN 9989-649-28-6.