Селиште (Црешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 42°03′03″N 21°30′35″E / 42.05083° СГШ; 21.50972° ИГД / 42.05083; 21.50972Координати: 42°03′03″N 21°30′35″E / 42.05083° СГШ; 21.50972° ИГД / 42.05083; 21.50972
Основни податоци
Место Црешево
Општина Гази Баба
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Црешево, Општина Гази Баба. Претставува осамен наод од римско време.

Во 1961 г. во нивата на П. Јаневски е откриен жртвеник со латински натпис, посветен на божествата Јупитер и Јунона.

Споменикот се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.