Камник (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камник
археолошко наоѓалиште
Камник is located in Македонија
Камник
Местоположба на Камник во Македонија
Местоположба 42°03′12″N 21°31′47″E / 42.05333° N; 21.52972° E / 42.05333; 21.52972Координати: 42°03′12″N 21°31′47″E / 42.05333° N; 21.52972° E / 42.05333; 21.52972
Основни податоци
Место Ченто
Општина Гази Баба
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Камникархеолошко наоѓалиште кај скопската населба Ченто (населба), Општина Гази Баба. Претставува некропола од римско време.

Во непосредната близина на населбата во 1970 г., при изведувањето на земјените работи за изградбата на „Агросервис“ е извршено и заштитно ископување со кое биле откриени 7 гроба од кои четири со закопани и три со кремирани покојници.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 384. ISBN 9989-649-28-6.