Кула (Булачани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула is located in Македонија
Кула
Местоположба на Кула во Македонија
Местоположба 42°4′14″N 21°30′10″E / 42.07056° СГШ; 21.50278° ИГД / 42.07056; 21.50278Координати: 42°4′14″N 21°30′10″E / 42.07056° СГШ; 21.50278° ИГД / 42.07056; 21.50278
Основни податоци
Место Булачани
Општина Гази Баба
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување Археомак 2.0 графички знак (рефугиум).svg рефугиум


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кула - археолошко наоѓалиште во скопското село Булачани. Наоѓалиштето претставува утврдување - рефугиум од доцноантичкото време. На 2,5 км северно од селото и исто толку од селото Раштак, на еден висок планински гребен, на простор од 100 × 30 м се гледаат ѕидови од камен и варов малтер. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 366. ISBN 9989649286.