Прејди на содржината

Крши Дол (Црешево)

Координати: 42°03′24″N 21°30′42″E / 42.05667° СГШ; 21.51167° ИГД / 42.05667; 21.51167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крши Дол

Карта

Местоположба 42°03′24″N 21°30′42″E / 42.05667° СГШ; 21.51167° ИГД / 42.05667; 21.51167
Основни податоци
Место Црешево
Општина Гази Баба
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Крши Долархеолошко наоѓалиште кај скопското село Црешево, Општина Гази Баба. Претставува некропола од римско време.

На стотина метри од православните гробишта, на повеќе наврати мештаните ваделе камени плочи од гробни конструкции и делови од надгробни споменици со латински натписи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.