Рокомија (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°01′52″N 21°27′40″E / 42.03111° СГШ; 21.46111° ИГД / 42.03111; 21.46111Координати: 42°01′52″N 21°27′40″E / 42.03111° СГШ; 21.46111° ИГД / 42.03111; 21.46111
Основни податоци
Место Железара
Општина Гази Баба
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Рокомијаархеолошко наоѓалиште кај скопската населба Железара, Општина Гази Баба. Претставува осамен наод од римско време.

Се наоѓа во просторот меѓу Гази Баба, Камник, Кумановски пат и патот што води кон селото Црешево. Со земјоделските работи бил откриен гроб од IV век за чија конструкција се употребени четири надгробни стели со латински натписи.[1]

Стелите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 384. ISBN 9989-649-28-6.