Трново на Соча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трново на Соча
Trnovo ob Soči
Поглед на Трново на Соча
Трново на Соча is located in Slovenia
Трново на Соча
Трново на Соча
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′47.2″N 13°33′11.3″E / 46.279778° СГШ; 13.553139° ИГД / 46.279778; 13.553139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна10,51 км2 (4,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000318600000318,6 м
Население (2020)
 • Вкупно129
 • Густина12/км2 (32/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Трново на Соча (словенечки: Trnovo ob Soči) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.