Врсно (Кобарид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врсно
Vrsno
Поглед на Врсно
Врсно is located in Slovenia
Врсно
Врсно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′29.4″N 13°38′39.4″E / 46.224833° СГШ; 13.644278° ИГД / 46.224833; 13.644278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна3,1 км2 (1,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000591200000591,2 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Врсно (словенечки: Vrsno) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.