Дрежнишке Равне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрежнишке Равне
Drežniške Ravne
Skyline of Дрежнишке Равне
Дрежнишке Равне is located in Slovenia
Дрежнишке Равне
Дрежнишке Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′8.1″N 13°36′26.6″E / 46.268917° СГШ; 13.607389° ИГД / 46.268917; 13.607389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна15,9 км2 (6,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000569700000569,7 м
Население (2020)
 • Вкупно140
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Дрежнишке Равне (словенечки: Drežniške Ravne) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.