Смаст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смаст
Smast
Поглед на Смаст
Смаст is located in Slovenia
Смаст
Смаст
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′2.5″N 13°36′53.1″E / 46.234028° СГШ; 13.614750° ИГД / 46.234028; 13.614750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна2,6 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000243900000243,9 м
Население (2020)
 • Вкупно193
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Смаст (словенечки: Smast) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.