Либушње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либушње
Libušnje
Поглед на Либушње
Либушње is located in Slovenia
Либушње
Либушње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′35.7″N 13°37′32.1″E / 46.226583° СГШ; 13.625583° ИГД / 46.226583; 13.625583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна3,5 км2 (1,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000412600000412,6 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Либушње (словенечки: Libušnje) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.