Прејди на содржината

Јевшчек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јевшчек
Jevšček
Јевшчек is located in Slovenia
Јевшчек
Јевшчек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′21.8″N 13°34′38.2″E / 46.189389° СГШ; 13.577278° ИГД / 46.189389; 13.577278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна1,42 км2 (0,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000805200000805,2 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Јевшчек (словенечки: Jevšček) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.