Робич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Робич
Robič
Поглед на Робич
Робич is located in Slovenia
Робич
Робич
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′39.1″N 13°30′51.8″E / 46.244194° СГШ; 13.514389° ИГД / 46.244194; 13.514389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна6,6 км2 (2,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000245900000245,9 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина4,1/км2 (11/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Робич (словенечки: Robič) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.