Робидишче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Робидишче
Robidišče
Поглед на Робидишче
Робидишче is located in Slovenia
Робидишче
Робидишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′55.5″N 13°24′52.5″E / 46.215417° СГШ; 13.414583° ИГД / 46.215417; 13.414583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна1,41 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000671000000671 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина7,8/км2 (20/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5223

Робидишче (словенечки: Robidišče) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.