Борјана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борјана
Borjana
Поглед на Борјана
Борјана is located in Slovenia
Борјана
Борјана
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′21.5″N 13°28′45.5″E / 46.255972° СГШ; 13.479306° ИГД / 46.255972; 13.479306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна11,42 км2 (4,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000431000000431 м
Население (2020)
 • Вкупно129
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5223

Борјана (словенечки: Borjana) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.