Авса (Кобарид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авса
Avsa
Авса is located in Slovenia
Авса
Авса
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′54.7″N 13°35′20.2″E / 46.198528° СГШ; 13.588944° ИГД / 46.198528; 13.588944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна4,32 км2 (1,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000821500000821,5 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина8,3/км2 (22/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Авса (словенечки: Avsa) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.