Прејди на содржината

Становишче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Становишче
Stanovišče
Становишче is located in Slovenia
Становишче
Становишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′23.4″N 13°27′29.4″E / 46.256500° СГШ; 13.458167° ИГД / 46.256500; 13.458167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна3,77 км2 (1,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560200000560,2 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина9,3/км2 (24/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5223

Становишче (словенечки: Stanovišče) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.