Потоки (Кобарид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Потоки
Potoki
Поглед на Потоки
Потоки is located in Slovenia
Потоки
Потоки
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′15.8″N 13°30′13.5″E / 46.254389° СГШ; 13.503750° ИГД / 46.254389; 13.503750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна2,69 км2 (1,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000343300000343,3 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Потоки (словенечки: Potoki) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.