Ливек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливек
Livek
Поглед на Ливек
Ливек is located in Slovenia
Ливек
Ливек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′10.7″N 13°35′58.1″E / 46.202972° СГШ; 13.599472° ИГД / 46.202972; 13.599472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна3,03 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000693700000693,7 м
Население (2020)
 • Вкупно166
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Ливек (словенечки: Livek) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.