Прејди на содржината

Кобарид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кобарид
Kobarid
Поглед на Кобарид
Грб на Кобарид
Кобарид is located in Slovenia
Кобарид
Кобарид
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′47.2″N 13°34′40.8″E / 46.246444° СГШ; 13.578000° ИГД / 46.246444; 13.578000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (1,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000235300000235,3 м
Население (2020)
 • Вкупно1.085
 • Густина240/км2 (610/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Кобарид (словенечки: Kobarid) — мал град во Општина Кобарид во западна Словенија. Градот е центар на општината Кобарид. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.