Прејди на содржината

Свино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свино
Svino
Поглед на Свино
Свино is located in Slovenia
Свино
Свино
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′23.6″N 13°33′58.5″E / 46.239889° СГШ; 13.566250° ИГД / 46.239889; 13.566250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна4,1 км2 (1,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000284800000284,8 м
Население (2020)
 • Вкупно108
 • Густина26/км2 (68/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Свино (словенечки: Svino) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.