Прејди на содржината

Језерца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Језерца
Jezerca
Језерца is located in Slovenia
Језерца
Језерца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′54.4″N 13°36′14.4″E / 46.265111° СГШ; 13.604000° ИГД / 46.265111; 13.604000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна1,31 км2 (0,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000529200000529,2 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Језерца (словенечки: Jezerca) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.