Лившке Равне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лившке Равне
Livške Ravne
Лившке Равне is located in Slovenia
Лившке Равне
Лившке Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′32.2″N 13°37′22.1″E / 46.192278° СГШ; 13.622806° ИГД / 46.192278; 13.622806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна2,47 км2 (0,95 ми2)
Надм. вис.&100000000000010685999991,068,6 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина5,3/км2 (14/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Лившке Равне (словенечки: Livške Ravne) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.