Подбела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подбела
Podbela
Поглед на Подбела
Подбела is located in Slovenia
Подбела
Подбела
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′49.6″N 13°27′22.4″E / 46.247111° СГШ; 13.456222° ИГД / 46.247111; 13.456222
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна5,87 км2 (2,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000312600000312,6 м
Население (2020)
 • Вкупно62
 • Густина11/км2 (27/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5223

Подбела (словенечки: Podbela) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.