Прејди на содржината

Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 542 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎По ослободувањето: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: oд → од)
Нема опис на уредувањето
|website =
}}
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1912]] - [[Скопје]], [[24 мај]] [[1994]])<ref>„Почина првоборецот Цветко Узуновски – Абаз“, „Нова Македонија“, 25 мај 1994, 4 стр.</ref>, македонски комунист, учесник во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]] и во [[НОБ]] и истакнат комунистички функционер по ослободувањето. Носител е на [[Партизанска споменица 1941]]. Тој беше последниот преживеан шпански борец од [[Македонија]].<ref>„Последниот шпански борец“, „Нова Македонија“, 26 мај 1994, 4 стр.</ref>
 
== Пред војната ==
Во септември [[1941]] година станува член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. Кон крајот на мај [[1942]] година влегува во составот на Привремениот покраински комитет на [[КПЈ]] за Македонија. При формирањето на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Комунистичката партија на Македонија]] во март [[1943]] година е избран за член на нејзиниот прв Централен комитет. Од пролетта [[1943]] година е политички комесар на [[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]]. Член е на [[Иницијативен одбор за свикување на АСНОМ|Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ]]. Избран е за делегат е на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], на кое е избран за член на неговиот [[Президиум на АСНОМ|Президиум]].
 
Узуновски се смета за народбодавател на две убиства на партизанки: [[Лена Стојчевска]] во [[1944]] година<ref>[http://www.marxists.org/makedonski/istorija/makedonija/nob/lena.htm Стрелањето на партизанката Лена], Сведоштва за стрелањето на Лена Стојчевска објавени во „Нова Македонија“ во 1990 година</ref><ref>[http://www.utrinski.mk/?ItemID=61D30E186C0DE34F95F44C4F4FFA90A9 Виктор Цветаноски „Лена ликвидирана по налог на Абас“], „Утрински Весник“, 12.12.2010</ref> и [[Панде Чесноска]] во [[1945]] година.<ref>[httphttps://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CED5EE603772CF46BED5F17D5A6C84D6 Виктор Цветаноски „Зошто ОЗН-а ја уби Чесноска“], „Утрински Весник“, 13.12.2010</ref>
 
== По ослободувањето ==
[[File:Cvetko Uzunovski vo Resen.jpg|thumb|Биста на Цветко Узуновски во Ресен]]
По ослободувањето, од [[1944]] до [[1946]] година, Узуновски беше прв началник на [[УДБА|ОЗН]] за Македонија, а на [[11 февруари]] [[1946]] година е избран за министер за внатрешни работи на НР Македонија.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/68604F4832664DF89D85F5A68E261ABC.pdf Службен весник на Народна Република Македонија 4/1946, 1 стр.]</ref> На оваа функција останува до [[1953]] година, кога паѓае во немилостдеградиран. ИспратенПричините еза надеградирањето работасе, вопокрај сојузнитеаферата органи.со Одкрадење августзлато 1953и годинаградењето елуксузна началник на Управата за цивилна заштитавила во Државниот секретаријат за внатрешни работи на ЈугославијаОтешево, аи одинформациите [[1963]]дека годинаУзуновски есоработувал началниксо наГестапо Управатаво за народна одбранаЗагреб во Државниотлетото секретаријат1941 загодина.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=61D30E186C0DE34F95F44C4F4FFA90A9 народнаВиктор одбранаЦветаноски, на„Колку Југославија.УДБ-а Пензиониранбеше енашата какосудба генерал полковник на [[ЈНА(3)“]].<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ,„Утрински СкопјеВесник“, 2009, 1527-1528 стр13.12.2010.</ref>
 
Испратен е на работа во сојузните органи. Од август 1953 година е началник на Управата за цивилна заштита во Државниот секретаријат за внатрешни работи на Југославија, а од [[1963]] година е началник на Управата за народна одбрана во Државниот секретаријат за народна одбрана на Југославија. Пензиониран е како генерал полковник на [[ЈНА]].<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1527-1528 стр.</ref>
 
== Наводи ==
6.581

уредување