Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
=== Македонија ===
НовогодипнатаНовогодишната вечер се прославува кај сите семејства во [[Република Македонија|Македонија]]. Новогодишниот ден е време кога децата најчесто добиваат подароци и прославата е проследена од огномети низ текот на целиот ден. Денот е прославен заедно со семејството или со пријателите дома или во некој од клубовите, рестораните, кафулињата и хотелите со вечерни прослави кои вклучуваат добра храна, музика во живо и танцување на традиционална македонска музика но исто така и на модерна музика. Новата година се прославува на 31 декември но и на 14 јануари според Македонскиот православен календар.
 
=== Русија ===
Прославата обично започнува неколку часови пред полноќ и вообичаениот поздрав е: „Поздрави ја старата година“, памтејќи ги најважните моменти во изминатите дванаесет месеци. Пет минути пред полноќ, повеќето граѓани го следат новогодишното обраќање на Претседателот пренесуван на ТВ екраните или да се следи популарното шоу „Плав огномет“, но традиција е и да се очекува звонењето на часовниот од Кремељ кој е пренесуван преку радијата и ТВ станиците.
 
ПосленитеПоследните дванаесет секунди од старата година, Русите молчеливо ги замислуваат своите желби за следната година. Подоцна наздравуваат со шампањ за време на богата вечера, каде што тие се забавуваат гледајќи концерти. Некои луѓе сакаат да присуствуваат на огномети, некои ги посетуваат своите роднини и пријатели. Бидејќи 30-ти и 31-ви декември се работни денови, мнозина имаат организирани забави на работните места. Обично 31 декември граѓаните седат дома со пијателите. Постои старо суеверие, доколку првиот гостин (особено ако е неочекуван) на 1 јануари е маж, годината ќе биде исполнета со благосостојба. Русите се трудат Новата година да ја започнат без долгови.
 
=== Србија ===
Анонимен корисник

Прегледник