Фиер (област): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Областа Фиер''' ({{lang-sq|Qarku i Fierit}}) е една од 12<sup>те</sup> [[Области во Албанија|области]] во [[Албанија]]. Таа се состои од окрузите [[Фиер (округ)|Фиер]], [[ЛушњаЛушње (округ)|ЛушњаЛушње]] и [[Малакастро (округ)|Малакастро]] и нејзиниот главен град е [[Фиер]]. На запад се граничи со [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Во областа Фиер живеат околу 374,074<ref>http://web.archive.org/web/20110724162916/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls</ref>
 
На копно, се граничи со следните области:
* [[Тирана (област)|Тирана]]: север;
* [[Елбасан (област)|Елбасан]]: североисток;
* [[БератБелград (област)|БератБелград]]: исток;
* [[Ѓирокастро (област)|Ѓирокастро]]: југоисток;
* [[Валона (област)|Валона]]: југ.

Прегледник