Разлика помеѓу преработките на „К2“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''К2''' — [[Список на највисоки планини|втора највисока]] [[планина]] на [[Земја|Земјата]], сместена во масивот [[Каракорум]] од [[планински венец|планинскиот венец]] [[Хималаи]]. На 8.611 метри, на планинарот му е достапна само една третина од кислородот што тој би го имал доколку се наоѓа на ниво на морето. К2 е пониска само од [[Монт Еверест]]. Пакистанците тврдат дека висината на планината е 8,884 метри.
 
Врвот К2 се наоѓа на границата помеѓу автономниот округ [[Ташкурган (автономен округ)|Ташкурган]] (кој е дел од [[СјинџангСинѓанг]], [[Кина]]), и северните територии на [[Пакистан]]. Овој регион е спорен, бидејќи и Индија исто така тврди дека тој е интегрален дел од индиската држава [[Џаму и Кашмир]]. Моментално К2 е под пакистанска управа.
 
Планината првпат била истражена од [[Европа|европски]] истражувачки тим во [[1856]] предводен од [[Хенри Хавершам Годвин-Остен]]. Томас Монтгомери бил член на тимот кој го нарекол врвот „К2“ заради тоа што бил вториот откриен врв на масивот Каракорум. Кинеските власти К2 официјално го нарекуваат '''Ќогир''' ([[кин.]] {{јаз|zh|乔戈里峰}}, ''Qiáogēlǐ Fēng''); други називи се '''Монт Годвин-Остен''', '''Ламба Пахар''' („Висока планина“ на урду), '''Дапсанг''', '''Кечу''' и '''Чогори''', што значи „Крал на планините“.

Прегледник