Чо Оју

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чо Оју
Cho Oyu
Чо Оју
Највисока точка
Надм. вис.8201 м 
6-то место
Истакнатост2340 м
Заведена какоОсумилјадник
Име
ПреводТиркизно божество (Тибетски)
Географија
Чо Оју
Cho Oyu на карта

Карта

МестоНепал / Кина (Тибет)
Матичен венецМахалангур Химал, Хималаи
Искачување
Најлесен патснег/мраз/качување по ледник

Cho Oyu (Nepali: चोयु; тибетски: ཇོ་བོ་དབུ་ཡВајли: jo bo dbu yag, пинјин: Qowowuyag: кинески: 卓奧友山; пинјин: Zhuó'àoyǒu Shān) — шеста највисока планина во светот со 8,201 метар надморска височина. Името Чо Оју означува „Тиркизно Божество“ на тибетски јазик. Планината се наоѓа помеѓу Тибет (Кина) и Непал. Се наоѓа на 20 километри западно од Монт Еверест.

Неколку километри западно од самата планина, се наоѓа Нангпа Ла (5.716 м), леден планински премин кој се користи како главен трговски пат помеѓу Тибеќаните и Шерпите од Кумбуа. Поради близината на преминот и генерално благите падини на стандардниот пат на северозападниот дел, се смета дека е најлесната планина за алпинистички искачувања во групата на планини повисоки од 8,000 метри,[1] па затоа е популарно одредиште за професионалните алпинистички групи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cho Oyu on Peakware
  • Hillary, Edmund (1955). High Adventure. Bloomsbury Publishing. ISBN 0-7475-6696-8. Архивирано од изворникот на 2014-01-16. Посетено на 2014-01-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]