Тибетски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тибетски јазик
བོད་སྐད་ bod skad
Застапен во Тибет, Индија, Пакистан, Непал, Бутан
Подрачје Тибет, Кашмир, Балтистан
Говорници 6 150 000  
Јазично семејство
Сино-тибетско
Писмо тибетско писмо
Статус
Службен во Автономен Регион Тибет
Регулативен орган Комитет за стандардизација на Тибетскиот јазик (བོད་ཡིག་བརྡ་ཚད་ལྡན་དུ་སྒྱུར་བའི་ལ ས་དོན་ཨུ་ཡོན་ལྷན་ཁང་གིས་བསྒྲིགས / 藏语术语标准化工作委员会)
Јазични кодови
ISO 639-1 bo
ISO 639-2 tib (B)
bod (T)
ISO 639-3 Разни:
bod — Централно-тибетски
adx — Амдо-тибетски
khg — Камс-тибетски

Тибетскиот јазик е јазик кој е претежно зборуван од Тибеќаните кои живеат во источниот дел на Централна Азија и големата тибетска дијаспора. Се зборуваат и неколку форми на тибетскиот јазик во Пакистан и Индија во областите како Балтистан и Ладак, и околу Кашмир. Класичната пишана форма се наоѓа претеѓно во будистичката литература.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]