Гашербрум II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гашербрум II
К4
Gasherbrum2.jpg
Поглед кон Гашербрум II
Највисока точка
Надм. вис. 8034 м 
13-то место
Истакнатост 1523 м
Заведена како Осумилјадник
Ултра
Географија
Место Гилгит-Балтистан, Пакистан;
Синјанг, Кина
Матичен венец Каракорам
Искачување
Прво освојување 7 јули 1956 од страна на Фриц Моравец, Јозеф Ларх и Ханс Виленпарт[1]
Најлесен пат Снег/качување по мраз

Гашербрум II (урду: گاشر برم -2; (кинески)), позната и како К413-та највисока планина на Земјата.[2] Лоцирана е на границата помеѓу провинцијата Гилгит-Балтистан, Пакистан, и автономниот регион Синјанг, Кина. Со висина од 8.034 метри, Гашербрум II претставува третиот највисок врв од масивот Гашербрум, лоциран во венецот Каракорам на Хималаите.[3][4] Планината за првпат била освоена на 7 јули 1956 година од страна на од страна на Фриц Моравец, Јозеф Ларх и Ханс Виленпарт, членови на австриска експедиција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gasherbrum II“. Peakbagger.com. http://www.peakbagger.com/peak.aspx?pid=10525. посет. 9 март 2013 г.  (англиски)
  2. „Gasherbrum II“. SummitPost.org. http://www.summitpost.org/page/153264. посет. 9 март 2013 г.  (англиски)
  3. Gupta, Om (2006). Encyclopaedia of India Pakistan & Bangladesh. Gyan Publishing House. стр. 763. ISBN 978-81-8205-389-2. http://books.google.com/books?id=eENU_a8c79MC&pg=PA763. посет. 27 март 2013 г. 
  4. „Gasherbrum II“. Peakware.com. http://www.peakware.com/peaks.html?pk=626. посет. 9 март 2013 г.