Шишапангма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шишапангма
Shishapangma.jpg
Шишапангма (лево), поглед од авион, Непал
Највисока точка
Надм. вис. 8013 м 
14-то место
Истакнатост 2897 м 
111-то место
Заведена како Осумилјадник
Ултра
Географија
Матичен венец Џугал/Лангтанг Химал, Хималаи
Искачување
Прво освојување 2 мај 1964 од страна на Ксу Џинг ет ал
Најлесен пат снег/качување по мраз

Шишапангма,[2][3] нарекувана и Госајнтан — четиринаесеттата највисока планина во светот. Со висинa од 8.013 м, претставува најниска од осумилјадниците. Овој врв претставувал последниот врв со висина над 8.000 метри што бил освоен, поради својата местоположба во Тибет како и забраните за посета на странци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Shisha Pangma on Peakware“. http://www.peakware.com/peaks.html?pk=1004. посет. 16 март 2010 г. 
  2. Potterfield, Peter; Viesturs, Ed; Breashears, David (2009). Himalayan Quest: Ed Viesturs Summits All Fourteen 8,000-Meter Giants. National Geographic. p. 137 ISBN 1-4262-0485-X.
  3. Spelled "Shisha Pangma" in Messner, Reinhold (1999). All 14 eight-thousanders. Mountaineers Books. p. 105. ISBN 0-89886-660-X.