Гашербрум I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гашербрум I
Скриен врв
Гашербрум I во 2001
Највисока точка
Надм. вис.8080 м 
11-то место
Истакнатост2155 м
Заведена какоОсумилјадник
Ултра
Друго имеСкриен врв
Географија
Гашербрум I на карта

Карта

МестоПакистанКина
Матичен венецКаракорам
Искачување
Прво освојувањена 5 јули 1958 од страна на американска група
Најлесен патснег/качување по мраз

Гашербрум I (урду: گاشر برم -1; упр. кин.: 加舒尔布鲁木I峰; трад. кин.: 加舒爾布魯木I峰; пинјин: Jiāshūěrbùlǔmù I Fēng), познат и како Скриениот врв или К511-ти највисок врв на Земјата, сместен на границата помеѓу Пакистан и Кина. Во Пакистан се наоѓа во регионот Гилгит-Балтистан и во регионот Ксинјанг во Кина. Гашербрум I е дел од планинскиот масив Гашербрум, сместен во регионот Каракорам на Хималаите]]. За името Гашербрум често се вели дека значи „Сјаен Ѕид“, поради големата сличност со соседниот врв Гашербрум IV; но всушност името доаѓа од зборот „rgasha“ (прекрасно) и „brum“ (планина) на јазикот Балти, што би значело „прекрасна планина“.

Искачувања[уреди | уреди извор]

Првото успешно искачување било остварено на 5 јули 1958 година од страна на Пит Шунинг и Енди Куфман, членови на осумчлената американска група под водстсво на Николас Б. Клинч. Останатите членови биле Ричард К. Ирвин, Том Невисон, Том Мекормак, Боб Свифт и Џил Робертс.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]