Прејди на содржината

Анапурна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анапурна
Поглед кон Анапурна
Највисока точка
Надм. вис.8091 м 
10-то место
Истакнатост2984 м [1][2]
94-то место
Матичен врвЧо Оју
Заведена какоОсумилјадник
Ултра
Географија
Анапурна на карта

Карта

Матичен венецХималаи
Искачување
Прво освојување3 јуни 1950
Маурис Херцог и Луис Лашенал
Најлесен патснег/качување по мраз

Анапурна (санскрит, Непалски: अन्नपूर्णा) — низа од планински врвови во Непал на венецот Хималаи, од кои највисокиот, Анапурна I, претставува еден од четиринаесетте планински врвови повисоки од 8000 метри, и со висина од 8091 метар е десеттата највисока планина на светот. Сместена е источно од големиот кањон на реката Кали Гандаки, кој го дели од масивот Даулагири.

अन्नपूर्णा Annapūrṇā е санскритски поим со значење „исполнета со храна“, но почесто се преведува како „Божицата на жетвата“.[3] Во Хиндуизмот, Анапурна е божица на плодноста и земјоделството.

Првиот Македонец кој се искачил на Анапурна1 е Здравко Дејановиќ, кој врвот го качил на 24 март 2015 г. како дел од меѓународен состав.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Annapurna“. Peakbagger.com. Посетено на 2009-01-12. (англиски)
  2. „Nepal/Sikkim/Bhutan Ultra-Prominences“. peaklist.org. Архивирано од изворникот 2008-12-25. Посетено на 2009-01-12.
  3. Annapurna — 10th Highest Mountain in the World