Макалу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Makalu
Поглед кон Макалу од југозапад
Највисока точка
Надм. вис.8463 м [1]
5-то место
Истакнатост2386 м
Заведена какоОсумилјадник
Географија
Makalu на карта

Карта

МестоКумбу, Непал/Тибет, Кина
Матичен венецМахалангур Хималаи
Искачување
Прво освојување15 мај 1955 од страна на Лионел Терај и Џин Коузи
Најлесен патснег/мраз

Макалу (Во Непал службено मकालु; а во Кина Makaru) — петти највисок планински врв во светот.[2] Сместен е на Хималаите, 19 километри југоисточно од Монт Еверест, на границата помеѓу Кина и Непал. Висок е 8,462 метри.[3]

Првото искачување на Макалу било на 15 мај 1955 година.[3] Таа група на алпинисти била предводена од Жан Франко. Името на планината потекнува од зборот махакала, што значи Големиот Црн - второто име на божеството Шира. Најблискиот аеродром е Катманду во Непал.[4] Макалу се састои од два помошни врвови - еден од нив е Кангчунгце (7,678 метри), познат како Макалу II и Чомо Лонзо (7,790 м).[5]

Клима[уреди | уреди извор]

Климата на Макалу е остра планинска, просечната температура од октомври до декември на висина од 400 м изнесува 10 целзиусови степени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Висината често се дава како 8,481 м или 8,485 м.
  2. -{Makalu — 5th Highest Mountain in the World}-, Пристапено 11, април 2013.
  3. 3,0 3,1 -{Makalu - Peakware.com}- Архивирано на 25 октомври 2011 г., Пристапено 11, април 2013 година.
  4. -{Makalu west pillar solo (8463m)}- Архивирано на 20 март 2012 г., Пристапено 11, април 2013.
  5. -{Makalu - Nepal • peakery}- Архивирано на 5 април 2012 г., Пристапено 11, април 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]