Разлика помеѓу преработките на „Зима“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 273 бајти ,  пред 3 години
 
===Зимата како тема во популарната музика===
* „Впечатоци од [[африка]]нската зима“„Зима“ (''Impressions Africa Winter'') - песна на британската рок-група „[[КлокРолинг ДВАСтоунс]]“ (''Clock DVA'') од [[1981]]1973 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=x7Emum9c-W8frt_f0eP_Hs ClockYouTube, DVAThe -Rolling Impressions Of AfricanStones Winter - YouTube (пристапено на 157.113.20162018)]</ref>
* „Впечатоци од [[африка]]нската зима“ (''Impressions Africa Winter'') - песна на британската група „[[Клок ДВА]]“ (''Clock DVA'') од 1981 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=x7Emum9c-W8 Clock DVA - Impressions Of African Winter - YouTube (пристапено на 15.11.2016)]</ref>
* „Зимата убива“ (''Winter Kills'') - песна на британската [[Електропоп|електро-поп]] група „[[Јазу]]“ (''Yazoo'') од 1982 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Fzc30bJJJmI Yazoo - Winter Kills - YouTube (пристапено на 2.11.2017)]</ref>
* „Зима (Хостел-Макси)“ (''Winter (Hostel-Maxi)'') - песна на британската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Фол]]“ (''The Fall'') од 1982 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=gjsQpLIe27I YouTube, The Fall - Hex Enduction Hour (Full Album) (пристапено на 18.6.2017)]</ref>
Анонимен корисник

Прегледник