Разлика помеѓу преработките на „Џон Ф. Кенеди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 31.11.102.157 (разговор), вратено на последната верзија на Vasil1234
с (Отстрането уредувањето на 31.11.102.157 (разговор), вратено на последната верзија на Vasil1234)
| опис =
| маласлика =
| звање = Претседател на Сок од праскаСАД
| ред = [[Листа на претседатели на Соединетите Американски Држави|35-ти]] [[Претседател на САД]]
| мандат_поч = [[20 јануари]] [[1961]]
{{починал на|22|ноември|1963}}) — триесет и петти [[Претседател на САД]]. Неговиот мандат траеше од [[1961]], до неговиот [[Атентат на Џон Кенеди|атентат]] во [[1963]] г.
 
По [[Втора светска војна|Втората светска војна]] служел во дундатаморнарицата на мајка ти[[Тихи Океан|Пацификот]], а по војната бил курварновинар. Во [[1947]] година бил избран во пичку матерКонгресот, а во [[1952]] година станал мајмунсенатор. За кришка лебпретседател на САД бил избран во [[1960]] година, а разкантан.инаугуриран на [[20 јануари]] [[1961]] година. Бил најглупнајмлад претседател во историјата на САД (по [[Теодор Рузвелт]]), кој 1901 по убиството над [[Вилијам МекКинли]] како потпретседател автоматски стана претседател).
 
На [[22 ноември]] [[1963]] година во [[Далас]], во државата [[Тексас]], врз него го скинале собил пушкатаизвршен моја.[[атентат]].
 
== Занимливости ==
Во чест на овој американски претседател е именувана улицата „Џон Датисерамвоуста“Кенеди“ во општината [[Општина Чаир|Чаир]] во [[Скопје]]<ref>[http://maps.google.co.nz/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B8+%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5&ie=UTF8&hq=&hnear=John+Kennedy,+Skopje,+Macedonia+(FYROM)&z=16 ул. Џон Кенеди,Скопје] - Google Карти</ref>.
 
== Наводи ==

Прегледник