Рик Карсдорп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандија Рик Карсдорп
Rick karsdorp-1443817956.jpg
Лични податоци
Полно име Рик Карсдорп
Роден на 11 февруари 1995 (1995-02-11) (24 г.)
Роден во Схонховен, Холандија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција десен-бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 26
Младинска кариера
ВВ Схонховен
2004–2014 Фејенорд Фејенорд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2017 Фејенорд Фејенорд 79 (1)
2017– Рома Рома 1 (0)
Репрезентација
2011 Холандија Холандија 17 2 (0)
2012–2013 Холандија Холандија 18 2 (1)
2013 Холандија Холандија 19 7 (1)
2014 Холандија Холандија 20 3 (0)
2014– Холандија Холандија 21 2 (0)
2016– Холандија Холандија 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 30 October 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 25 March 2017

Рик Карсдорп (роден на 11 февруари 1995 година) е холандски професионален фудбалер, играч од одбраната на  Рома и на холандската репрезентација.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Фејенорд[уреди | уреди извор]

Карсдопрп ја започнал професионалната кариера во фудбалската академија ВВ Schoonhoven пред да биде скаутиран од страна на Фејенорд. Карсдорп е еден од најмладите експоненти на фудбалската академија на академијата на Фејенорд. Неговото деби го остварил на 6 август 2014 година против Бешикташ во УЕФА Лигата на Шампионите во третиот круг бараж, како замена за Јорди Класи по 69 минути игра при резултат од 3-1 пораз за Фејенорд.[2]

Рома[уреди | уреди извор]

На 28 јуни 2017 година, Карсдорп потпишал за калчологашот Рома на пет-годишен договор за обештетување од 14 милиони евра, со различни перформанси поврзани со клаузули во вредност до €5 милиони во дополнителни плаќања. Со трансферот Карсдорп станал најскапиот трансфер на Фејенорд во историјата.[3][4][5]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Карсдорп го добил својот прв повик во сениорскиот тим на Холандија во септември 2015 година за УЕФА Еуро 2016 квалификациите против Казахстан и Чешка Република.[6] Тој бил повикан повторно во март 2016 година за пријателските натпревари против Франција и Англија.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Netherlands - R. Karsdorp - Profile with news, career statistics and history - Soccerway“. soccerway.com. конс. 2014-08-06. 
  2. „Besiktas vs. Feyenoord - 6 August 2014 - Soccerway“. soccerway.com. конс. 2014-08-06. 
  3. Karsdorp seals €19m Roma switch“, „FourFourTwo“, 28 јуни 2017 (посет. 28 јуни 2017 г).
  4. „Roma complete Karsdorp capture“. 2017-06-28. конс. 2017-06-28. 
  5. „Rick Karsdorp van Feyenoord naar AS Roma“. 2017-06-28. конс. 2017-06-28. 
  6. El Ghazi called into Netherlands squad“, superscores.com, 26 септември 2015 (посет. 13 ноември 2015 г).
  7. Karsdorp called up as four pull out of Netherlands squad“, football-oranje.com, 20 март 2016 (посет. 22 март 2016 г).