Разговор со корисник:Vekip8

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добредојде! Nuvola apps kuickshow.png

Здраво, Vekip8, и добредојде на Википедија! Благодариме за Вашите придонеси. Се надеваме дека Ви се допадна местото и одлучивте да останете. Еве некои страници кои можат да Ви бидат од помош:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето и во тоа што сте википедијанец! Ве молам потпишувајте ги вашите пораки на страниците за разговор користејќи четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако ви треба помош, видете Портал/Помош, слободно обратете ми се мене, или поставете го прашањето на оваа страница и ставете {{помош}} пред прашањето. Повторно, добредојде! --Brainmachinewtf? 16:26, 28 октомври 2008 (UTC)

{{помош}} До сеа се снаоѓав, ама ми притреба помош. Неможам никаде да најдам како да направам нова категорија.

Ако може да ми објасни некој или барем да ме упатите каде да прочитам. Благодарааам. :)

Vekip8 (разговор) 22:33, 7 ноември 2008 (UTC)

Здраво! Нова карегорија можеш да направиш на следниов начин:го пишуваш ова на крај од статијата [[Категорија:Името на категоријата]].Pozdrav-- MacedonianBoy  Oui? 22:38, 7 ноември 2008 (UTC)
Па направив така, еве пример има 7 статии кои спаѓаат во категорија Мечки, ама уште вика дека страната не постои. И како да ја напраам под-категорија во Цицачи на пример ? Vekip8 (разговор) 22:45, 7 ноември 2008 (UTC)
Ако категоријата не е направена и е црвена, тогаш вметни категорија во категоријата. Така на пример, ако нема категорија цицачи, тогаш стисни на таа категорија и вметни нова категорија како на пример животни. На ист принцип работи се.-- MacedonianBoy  Oui? 22:49, 7 ноември 2008 (UTC)
Успеав. Малце бавно, али важно укапирав како треба =). фалаааа

Иницијатива 22.222[уреди извор]

Иницијатива 22.222
         Здраво, Vekip8!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 18:13, 12 ноември 2008 (UTC)

ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Тромава мечка за која дадовте поголем придонес се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 12 ноември 2008. Одлична работа! --Brainmachinewtf? 20:02, 12 ноември 2008 (UTC)

Браво за мечките[уреди извор]

Bearbarnstar.jpg Барнстар за мечки ;)
Мислам дека заслужуваш едно признание за сите статии со мечките. Ова е и мотивација за да ги потполниш сите останати статии. Браво и продолжи со добрата работа :) Brainmachinewtf? 19:39, 17 ноември 2008 (UTC)


Предлог[уреди извор]

Читам биолог си, па имам една молба - од животните речиси ништо нема. Кога ќе завршиш со мечките, можеш што било да фатиш од другите животинки, макар општите поими за почеток - јастреб, крокодил, нилски коњ, овен, орел... се само некои од линковите кои се појавуваат низ статиите што ги правев и со цревено се... --Корисник:Виолетова, 16:20, 19 ноември 2008 (CЕТ)

Па гледам и јас дека нема речиси ништо од животни :( Да завршам со мечкиве (има уште 7-8) па после ќе продолжам со нешто друго. Од предложениве, нилски коњ некако најсимпатично ми делува :Р Vekip8 (разговор) 15:26, 19 ноември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии[уреди извор]

Иницијатива
Cscr-featured.svg          Здраво, Vekip8!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:39, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Vekip8!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:39, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за градови во Македонија[уреди извор]

Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Vekip8!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 20:46, 30 декември 2008 (UTC)

Статиите[уреди извор]

Честитки за статиите, одлични се. Имам еден мал предлог- зошто не ги кандидираш почесто за на главната страна? Статиите се супер и вредат за на главна. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 18:06, 22 јануари 2009 (UTC)

фала фала =) Искрено, не ми текнало, а и малце глупо ми е ко тазе википедијанец да кандидирам.. поздрав ;) - Vekip8 (разговор) 18:13, 22 јануари 2009 (UTC)
Шо ти е гајле, ја избираме статијата. Слободно кандидирај си. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 18:18, 22 јануари 2009 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата[уреди извор]

Иницијатива
Crab Nebula.jpg          Здраво, Vekip8!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:31, 23 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии[уреди извор]

Иницијатива 500 (избрани) статии
Featured article star - check.svg          Здраво, Vekip8!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:50, 1 февруари 2009 (UTC)

Мислам дека со Вашите придонеси навистина многу ќе придонесете за пополнување на фгоренаведената листа. Во иднина сите Ваши статии кои ќе бидатт опширни, како досега додадете ги во листата. Така ќе биде полесно и да избереме статија за главната страница, а ќе се зголеми и бројот на статии во листата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:52, 1 февруари 2009 (UTC)
Интересна иницијатива .. :) Еве од денес почнувам да додавам статии. Поздрав. Vekip8 (разговор) 15:35, 2 февруари 2009 (UTC)

Конвенции за именување.[уреди извор]

Те молам види го ова! [1] --Макс(разговор) 14:06, 9 февруари 2009 (UTC)

Повеќе уредувања[уреди извор]

Здраво, Vekip8. Навистина Вашите придонеси се одлични во врска со статии поврзани со зоологијата, но сепак мислам дека штета би било една долга статија да нема повеќе уредувања. Мислам дека на Виокипедија на македонски јазик отсекогаш бил проблем малиот просечен број на уредувања по статија, па затоа деновиве сме во акција да овозможиме поголем број на уредувања по статија, кој може да се постигне со зачувување на уредувањето по одредени поднаслови и сл. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:12, 14 февруари 2009 (UTC)

Ова значи да ја ставам дел по дел ? А зошто, што добиваме со поголем број уредувања ? Замара тоа .. :( - Vekip8 (разговор) 22:24, 14 февруари 2009 (UTC)

Знам дека замара, но има еден параметар Depth, кој влијае од вкупниот број на уредувања, а тој се смета како веродостоен показател за квалитетот на содржината на едно јазично издание на Вкипедија. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:44, 14 февруари 2009 (UTC)

Те молам игнорирај го ова што ти го побара Кирил и продолжи да уредуваш како што си уредуваше и порано. Не добиваме ништо значајно со поголем број на уредувања, напротив — штетно е! Поздрав, Brainmachinewtf? 19:03, 20 февруари 2009 (UTC)
Ок, продолжувам по старо. поздрав ;) - Vekip8 (разговор) 21:22, 20 февруари 2009 (UTC)

Известување[уреди извор]

Да ве информираме дека на Facebook се формира група Wikimedia Macedonia. Доколку сакате да бидете дел од таа група слободно придружете се. Поздрав--MacedonianBoy 09:00, 20 февруари 2009 (UTC)

Избрани содржини[уреди извор]

Веки уште колку статии и слики ти останаа за пренасочување? После тоа треба да се среди архивата со новите имиња зошто не ги покажува таму. Да ги средиме и тие. поз--MacedonianBoy 09:56, 11 април 2009 (UTC)

Сликите се готови, може да се почне со средување. А статиите сеа ги почнавме така да има уште бајаги .. Види и на главна среди ја врската, нема слика моментално. Позз - Vekip8 (разговор) 09:58, 11 април 2009 (UTC)

Вака сега, кажи ми како беше старото име на избраните слики и како е новото. Колку што можам да видам се е изгубено и се е црвено. Кажи ми го новиот формат, за да ги средам. Поз--MacedonianBoy 10:06, 11 април 2009 (UTC)

Главна страница / избрана слика / 2008 / седмица 06 станува Википедија:Избрана слика/2008/06. Истиот формат е и за статиите. - Vekip8 (разговор) 10:11, 11 април 2009 (UTC)
.Е сега, кога ќе завршиш со избрани статии за 2008 и 2007 кажи ми за да ги средам, сите се пореметени во архивата. Поз--MacedonianBoy 10:12, 11 април 2009 (UTC)
Ваки, дали архивата за сликите за 2007 и 2008 беа само тука во овие две статии: Википедија:Избрана слика/2007 и Википедија:Избрана слика/2008? Дали има и на друго место избрани слики за овие две години? Ги средув овие. Поз--MacedonianBoy 10:36, 11 април 2009 (UTC)
Да, немаше 2006. Ама има таму при крај со 2008 по месец, исто е и за 2009.. Во стил Википедија:Избрана слика/2009/јануари. Него видиш фалат некои слики кај 2008, не ги наоѓам со пребарување .. Vekip8 (разговор) 10:43, 11 април 2009 (UTC)
2009 покасно ќе ја средам а за тие што фалат за 2008 не се секирај не ни имаше. Поз--MacedonianBoy 10:44, 11 април 2009 (UTC)
Готово е со статиите од 2008 ! Vekip8 (разговор) 13:15, 11 април 2009 (UTC)
Внимавајте добро за избраните слики во 2008, бидејќи потребно е да се одвои до кога се избираше неделна слика, а од кога започнавме со дневна избрана слика.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:20, 11 април 2009 (UTC)
Сега јас ќе ги средам статиите и сликите во архивата а сликите од 2008 ноември па навака нека ги среди Кирил. Јас ќе ги средам сликите до 2008 ноември и сите статии.--MacedonianBoy 13:23, 11 април 2009 (UTC)
Тоа незнам како, дневни има само за ноември и декември. Почнувам ја со статиите од 2007 .. - Vekip8 (разговор) 13:26, 11 април 2009 (UTC)
Епа тогаш вака да работиме, Веки нека пренасочува и става шаблон за бришење, јас ќе ги бришам и средувам архива за сите статии и слики до ноември 2008 а Кирил слики од номеври 2008 па навака. Поз--MacedonianBoy 13:29, 11 април 2009 (UTC)
Векип е во право. Фалат сите слики, кои беа избрани како дневна избрана статија. Најверојатно овие статии се избришани, па ќе замолам да ми посочите како беше стариот назив на овие слики, за да може да ги најдеме. Пребарував, но не можев да ги најдам.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:50, 11 април 2009 (UTC)
Преместена беше Главна страница / избрана слика / 2008 / ноември во Википедија:Избрана слика/2008/ноември. A сликите посебно ги немаше. И статиите Главна страница / избрана статија / 2007 / седмица 51 и Главна страница / избрана статија / 2007 / седмица 49 се заштитени, па некој од вас ќе треба да ги премести - Vekip8 (разговор) 13:54, 11 април 2009 (UTC)
Ја отстранив заштитата.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:56, 11 април 2009 (UTC)
Мислам дека и 2007 е готова .. - Vekip8 (разговор) 14:07, 11 април 2009 (UTC)
Комплетно е готова. Која остана?--MacedonianBoy 14:08, 11 април 2009 (UTC)
Уште 2006. Ама останува мултимедијата, да не ја заборавиме! - Vekip8 (разговор) 14:10, 11 април 2009 (UTC)
Проблемот е во тоа што, откако запонавме да избираме слика секој ден, на страниците за избрани слики за еден цел месец е користен шаблонот Главна страница / избрана слика / мултипреглед, којшто јас го пренасочив во Шаблон:Википедија/избрана слика/мултипреглед. Шаблонот сам ја вчитувал страницата и така таа сама се уредувала, со уредување на месечната страница. Проблемот е што овие страници, кои автоматски со шаблонот се создадени се избришано. Тоа е проблемот, но ќе се обидам да го решам. Ако не, ќе требља повторно да ги уредуваме, но сепак доброто е што на месечните страници се останати сликите со соодветниот опис.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:11, 11 април 2009 (UTC)
Мислам има уште во 2009 и чинам во 2008. За во 2009 има сигурен сум а за 2008 сега ќе проверам. Мултимедијата Кирил нека ја среди зошто мене ми е многу чудна, нема шаблони за слики.--MacedonianBoy 14:12, 11 април 2009 (UTC)
а да точно, заборавив за 2009. :) Vekip8 (разговор) 14:15, 11 април 2009 (UTC)
Епа готово, добро завршена тимска работа. Поздрав--MacedonianBoy 14:36, 11 април 2009 (UTC)
Конечно :Р поздрав! - Vekip8 (разговор) 14:39, 11 април 2009 (UTC)
Now back to Biology (for you) and Languages and Geography (for me). Поздрав :)--MacedonianBoy 14:42, 11 април 2009 (UTC)

превод од[уреди извор]

Здраво, кога се преведува страница од друг jазик, како наример во Персиски леопард, требе да се стави шаблонот "превод од". Ова е заради авторските права. Поздрави! --Стан (разговор) 20:45, 19 април 2009 (UTC)

Пополнување[уреди извор]

Здраво. Ќе Ве замолам ако може при уредувањето на статии за годините по области да не ги додавате оригиналните имиња во загради до имињата на македонски јазик. Единствено, тоа може да се прави, а и веќе го правите со додавање на оригиналите на имињата на странските организации. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:03, 26 април 2009 (UTC)

Хај[уреди извор]

Makari the Tiger.jpg
Рашо ти праќа една мала
тигарска награда

Едно глупо прашање...[уреди извор]

Ти си википедијанка, а не википедијанец, нели? Brainmachinewtf? 01:53, 20 јули 2009 (UTC)

одговор после милион години .. ДА =)) Vekip8 (разговор) 15:57, 26 септември 2009 (UTC)

{{Шаблон:Страница за разговор}}[уреди извор]

Здраво. Ќе Ве замолам ако може после секоја новоуредена статија, на страницата за разговор да го додавате шаблонот страница за разговор (Видете го насловот на оваа секција). Со, тоа поставувате стандарди и правила, кои треба да се почитуваат при водењето на дискусија на страницата. За ова постои и алатка, кај знаците подолу (кратенката {{Сзр}}). Благодарам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:07, 26 септември 2009 (UTC)

Кандидат за избрана статија[уреди извор]

Здраво. Имаме нов кандидат за избрана статија. Вашето мислење во врска со оваа статија, може да го дадете овде. Благодарам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:39, 26 септември 2009 (UTC)

Лидери по година[уреди извор]

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:31, 12 октомври 2010 (CEST)Reply[одговори]

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, Vekip8!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:12, 13 јануари 2011 (CET)Reply[одговори]

Јавански носорог[уреди извор]

Cscr-featured.svg Статијата Јавански носорог, која Вие ја создадовте и проширивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку веќе знаете некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична работа! Се надевам дека наскоро ќе се вратите на Википедија и ќе уредите многу повеќе вакви статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:20, 4 јули 2011 (CEST)Reply[одговори]

Солидарност кон Википедија на руски јазик[уреди извор]

Здраво. Википедија на руски јазик денес не е достапна, како знак на штрајк од страна на нејзините корисници кон сослушувањето во врска со предлог-измените во „Законот за информации на Русија“. По тој повод се собираат потписи во знак на подршка и солидарност со ставот на колегите од Википедија на руски јазик. Вашата солидарност може да ја искажете овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:49, 10 јули 2012 (CEST)Reply[одговори]

Инфокутија[уреди извор]

Здраво, во врска со твоето прашање на Селска чешма за тоа како се создава инфокутија, можам да ти кажам дека вообичаено користиме некоја веќе создадена инфокутија (кои ги има во голем број) или пак можеш да преземеш инфокутија од друго јазично издание и да ја преведеш. Кажи каков тип инфокутија ти треба, односно во која област, па можеби веќе има таква. Поздрав и пријатна работа --Ehrlich91 (разговор) 13:42, 23 мај 2013 (CEST)Reply[одговори]

Фала многу на брз одговор. :) Ми треба Инфокутија за вински сорти (како англиската: Infobox wine grape variety). Да напраам Шаблон:Инфокутија винска сорта, и внатре да ја преведам англиската верзија? Vekip8 (разговор) 13:50, 23 мај 2013 (CEST)Reply[одговори]
Гледам Рашо веќе ти помогнам, но доколку имаш и други прашања, слободно обрати се --Ehrlich91 (разговор) 14:33, 23 мај 2013 (CEST)Reply[одговори]