Прејди на содржината

Пудоб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пудоб
Pudob
Поглед на Пудоб
Пудоб is located in Slovenia
Пудоб
Пудоб
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′51.5″N 14°28′44.5″E / 45.697639° СГШ; 14.479028° ИГД / 45.697639; 14.479028
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000577000000577 м
Население (2020)
 • Вкупно220
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Пудоб (словенечки: Pudob) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.