Надлеск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Надлеск
Nadlesk
Надлеск is located in Slovenia
Надлеск
Надлеск
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′15.3″N 14°27′58″E / 45.704250° СГШ; 14.46611° ИГД / 45.704250; 14.46611
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна8,97 км2 (3,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000577000000577 м
Население (2020)
 • Вкупно174
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Надлеск (словенечки: Nadlesk) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.