Света Ана кај Лож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Ана кај Лож
Sveta Ana pri Ložu
Skyline of Света Ана кај Лож
Света Ана кај Лож is located in Slovenia
Света Ана кај Лож
Света Ана кај Лож
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′13.5″N 14°27′7″E / 45.737083° СГШ; 14.45194° ИГД / 45.737083; 14.45194
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна0,04 км2 (0,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000722000000722 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина200/км2 (520/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Света Ана кај Лож (словенечки: Sveta Ana pri Ložu) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.