Лож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лож
Lož
Лож is located in Slovenia
Лож
Лож
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′33.4″N 14°28′7.5″E / 45.725944° СГШ; 14.468750° ИГД / 45.725944; 14.468750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна6,52 км2 (2,52 ми2)
Надм. вис.&10000000000000589700000589,7 м
Население (2020)
 • Вкупно586
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Лож (словенечки: Lož) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.