Вишевек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишевек
Viševek
Поглед на Вишевек
Вишевек is located in Slovenia
Вишевек
Вишевек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′1.7″N 14°29′11.2″E / 45.700472° СГШ; 14.486444° ИГД / 45.700472; 14.486444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна1,99 км2 (0,77 ми2)
Надм. вис.&10000000000000583000000583 м
Население (2020)
 • Вкупно172
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Вишевек (словенечки: Viševek) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.